
Komoly különbségek vannak a nyugdíjak között Magyarországon.
Nemcsak az életkor szerinti eloszlás, hanem a nyugdíjak összege is jelentős eltéréseket mutat az ország különböző részein. Az Azénpénzem.hu a KSH legfrissebb adatai alapján arról számolt be, hogy a legalacsonyabb nyugdíjakat Dél- és Észak-Alföldön folyósítják, ahol az ellátás még Budapest átlagának kétharmadát sem éri el.
A portál összesítése szerint jelenleg közel 300 ezer ember – a nyugdíjasok 12,3%-a – kap havonta 120 ezer forintnál kevesebbet. További 358 ezer idős ember ugyan már 120 ezernél többet, de 160 ezernél kevesebbet kap. Összességében a nyugdíjasok közel fele 200 ezer forint alatti összegből gazdálkodik, ami országos szinten is aggasztó, de területi bontásban még lesújtóbb a kép.
A legmagasabb átlagos öregségi nyugdíjat Budapesten mérték, 289.025 forinttal. Ez nemcsak az országos átlagot múlja felül mintegy 47 ezer forinttal, hanem például Bács-Kiskun vármegye értékét is 73 ezerrel. Rajtuk kívül még néhány fejlettebb régióban – Fejér, Pest, Komárom-Esztergom, Veszprém és Győr-Moson-Sopron vármegyében – folyósítanak az átlagnál magasabb összeget.
Ezzel szemben Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés vármegyékben a legalacsonyabb az átlagnyugdíj, 218 ezer forint alatt. Különösen alacsonyak az összegek a Mórahalmi, Kisteleki, Kiskőrösi, valamint a Csengeri és Baktalórántházai járásokban, ahol az átlagos öregségi nyugdíj 190 ezer forint alá csökken – ez a fővárosi érték kétharmadánál is kevesebb.
Budapesten belül is jelentős különbségek mutatkoznak: míg a XII. kerületben 331.700 forintos az átlagos nyugdíj, a XX. kerületben mindössze 262.100 forint.
A nyugdíjasok aránya is eltérő az országon belül: a legalacsonyabb arányban a főváros agglomerációjában élnek idősek – itt minden ötödik lakos tartozik ebbe a korosztályba. Ugyanakkor Tolnában és Békésben ez az arány meghaladja a 30%-ot is.
A KSH adatai szerint a nyugdíjak közötti különbségek mögött az is állhat, hogy a fejlettebb régiókban élőknek könnyebb volt megszerezni a szükséges szolgálati időt – köszönhetően a kedvezőbb munkaerőpiaci lehetőségeknek és jobb egészségi állapotnak.
Forrás