Hosszú várakozás után Keir Starmer június 22-én, majdnem kétévnyi kormányzás után bejelentette, lemond miniszterelnöki és pártelnöki pozíciójáról. Starmer 2024-ben még történelmi győzelemmel vezette vissza a Munkáspártot a kormányba, azonban belső és külső problémák miatt a párton és kormányon belüli pozíciója már régóta gyenge. A májusi angliai önkormányzati, valamint skót és walesi parlamenti választásokon elért gyenge eredmények miatt pedig csak az idő kérdése volt, meddig maradhat a kormány élén. Cikkünk folyamatosan frissül!Június 22-én, hétfőn bejelentette lemondását Keir Starmer brit miniszterelnök. Starmer támogatottsága már a Munkáspárt 2024-es történelmi győzelme óta folyamatosan csökkent, és már egy évvel ezelőtt is több munkáspárti képviselő is név nélkül arról beszélt a brit sajtónak, előbb utóbb jó lenne, ha Starmer távozna a Downing Street 10-ből.Starmer bejelentette, szeptemberre új munkáspárti kormány alakulhat.
Starmer lemondásakor úgy nyilatkozott, hogy miniszterelnöksége alatt a gazdaság és a befektetések erősebbek lettek, és az egészségügyi várólisták is csökkentek, és a hidegháború óta a legnagyobb védelmi fejlesztésbe kezdtek neki. Emellett elmondta, hálás azért, hogy miniszterelnökként is szolgálhatta hazáját.
Lemondásával utódja kinevezéséig ügyvivőként vezeti tovább a kormányt, amíg a Munkáspárt meg nem választja új pártelnökét, egyben miniszterelnökét, amire már többen is jelentkeztek.
Elsőként Wes Streeting korábbi egészségügyi miniszter jelentkezett be a párt és az ország vezetéséért, de nála is esélyesebb a múlt héten a westminsteri parlamentbe visszatérő, Észak-Anglia királyának is becézett Andy Burnham manchesteri polgármester, aki csak amiatt indult el a makerfieldi időközi választáson, hogy parlamenti mandátumot szerezzen – a Munkáspárt szabályai szerint ugyanis csak az lehet pártelnök, valamint miniszterelnök, aki emellett a westminsteri parlamentben is mandátummal rendelkezik.
Forrás