Egyelőre nem kommentálja a megbízatásának megszüntetését célzó alkotmánymódosítást Sulyok Tamás, ugyanakkor a jogállamiság tiszteletben tartására és a közhatalom önkényes gyakorlásának veszélyeire figyelmeztetett, miután Magyar Péter kezdeményezte hivatalának megszüntetését.

Egyelőre nem kíván részletesen reagálni a megbízatásának megszüntetését célzó javaslatra Sulyok Tamás, de a Sándor-palota a Népszavának küldött válaszában egyértelmű üzenetet fogalmazott meg.

A köztársasági elnök hivatala azt közölte, hogy Sulyok Tamás „egyelőre nem kommentálja a javaslatot”, ugyanakkor ismételten felhívta a figyelmet a jogállamiság elvének tiszteletben tartására, és óva intett a közhatalom önkényes gyakorlásától, valamint a kétharmados parlamenti többség adta lehetőségek korlátok nélküli érvényesítésétől.

A nyilatkozat előzménye, hogy Magyar Péter hétfőn a Parlamentben bejelentette: kezdeményezik Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatásának megszüntetését. Az erről szóló alaptörvény-módosítás tervezetét a kormány már nyilvánosságra is hozta, amely szerint a jelenlegi államfő mandátuma a módosítás hatályba lépését követő napon megszűnne.

Alkotmánymódosítás és megfosztási eljárás is szóba került
Mint arról az Index korábban részletesen beszámolt, Magyar Péterhétfőn ismertette az úgynevezett „Tisztítótűz művelet” részleteit, amelynek részeként nemcsak a köztársasági elnök leváltását kezdeményeznék, hanem több más alkotmányos és intézményi változtatást is végrehajtanának.

A tervezet szerint a jelenlegi Alaptörvény helyett egy új alkotmány előkészítése is elindulhat, emellett 12 évben maximálnák az országgyűlési képviselők mandátumának hosszát, 70 éves felső korhatárt vezetnének be az alkotmánybíráknak, valamint létrehoznák a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt.