Magyar Péter nyitotta meg a kétnapos rendkívüli parlamenti ülést: A maffiaellenes olaszországi küzdelem történetével kezdte rendkívüli parlamenti beszédét Magyar Péter miniszterelnök, aki szerint Magyarországon is eljött az idő a politikai és gazdasági korrupciós hálózatok felszámolására. A kormányfő bejelentette a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását, valamint több, a közjogi intézményeket érintő átalakítást is ismertetett. Felszólalásában élesen bírálta az Orbán-kormány időszakát, és meghirdette az általa „tisztítótűz műveletnek” nevezett programot. Tisztítótűz művelet: A kormányfő személyes hangvételre váltva arról beszélt, hogy politikai pályafutását is ennek a célnak rendelte alá. „Én ezért jöttem. Ezért állok itt Önök előtt, ezért jártam az országot két éven át, ezért építettem mozgalmat, ezért indultam a választáson, és ezért vállaltam a miniszterelnökséget” – mondta, majd hozzátette: „ha tetszik, ha nem, meg fogjuk szabadítani a hazánkat a gazdasági és a politikai maffiától”. A kormányfő bejelentette az általa „tisztítótűz műveletnek” nevezett program elindítását. Magyar Péter szerint az április 12-i választás „történelmi, sorsfordító nap volt”, amikor a választók felhatalmazást adtak a rendszerváltásra. „Jegyezzék meg ezt a napot! Ma elindítjuk a tisztítótűz műveletet” – jelentette ki. Meghatározása szerint ez „egy átfogó politikai, gazdasági és jogi akció”, amelynek célja, hogy Magyarország megszabaduljon „az állam működését átható korrupció és a hazánkat fojtogató maffia szorításától”. Ennek pedig az egyik legfontosabb eleme a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal lesz, amely felállításához 47 jogszabályt kell módosítani. A miniszterelnök szerint a rendszerszintű korrupció gyökerei egészen a rendszerváltás utáni időszakig nyúlnak vissza. Beszédében említést tett a privatizációkról, az olajszőkítési ügyekről, valamint azokról a korrupciós mechanizmusokról, amelyek szerinte évtizedeken át működtek különböző politikai oldalak között. Magyar Péter úgy fogalmazott, hogy Magyarországon egy olyan szervezett politikai-gazdasági hálózat alakult ki, amelynek működéséről „évek óta tud mindenki”, mégsem történt érdemi elszámoltatás.

Azt állította, hogy ennek szereplői „furcsa mód védelmet élveztek”, függetlenül attól, hogy fideszes vagy baloldali politikusokról volt szó. A kormányfő ezután ismét az olasz maffia elleni küzdelem példájára utalt. Felidézte azt a mondást, amely szerint a Cosa Nostra nem azért erős, mert sok fegyvere vagy bérgyilkosa van, hanem azért, mert az emberek elhiszik róla, hogy legyőzhetetlen. „Mi ma elindulunk az úton, és elkezdjük legyőzni a magyar Cosa Nostrát lépésről lépésre” – mondta. Majd még erősebben fogalmazott: „tégláról téglára, és bűnözőről bűnözőre fogunk haladni”. Beszédének egyik legmarkánsabb részében történelmi jelentőségű dátumnak nevezte június 22-ét. „Ha jól végezzük a munkánkat, akkor június 22-e lesz az a D-Day, az a nap, amikor a magyar nép hosszú sodródás után végre partra száll, és megkezdi saját országának a visszavételét” – jelentette ki. Magyar Péter ezután arról beszélt, hogy kormánya negyven napja dolgozik, és ez idő alatt számos olyan dokumentumhoz és szerződéshez jutott hozzá, amelyek szerinte a korábbi rendszer működését mutatják be. „40 napja nyitunk ki iratokat, szekrényeket, szerződéseket. Látunk belülről alapítványokat, céghálókat, vagyonkezelői konstrukciókat” – mondta. Hozzátette, hogy nap mint nap olyan ügyekkel találkoznak, amelyek nagyságrendje még azokat is meglepi, akik korábban is foglalkoztak korrupciós ügyekkel. A miniszterelnök szerint a feltárt ügyek összegei folyamatosan nőnek. „Az ember kinyit egy dossziét, és ott van egy 10 milliárdos ügy. Aztán kinyit egy másikat, és ott van egy 50 milliárdos. Kinyit egy harmadikat, és ott már 100 milliárdok mozogtak” – fogalmazott. Ezt követően újabb nagy horderejű politikai bejelentést tett. A „tisztítótűz művelet” részeként kezdeményezik Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését. „Az Alaptörvény módosításának hatálybalépését követő napon Sulyok Tamás megbízatása megszűnik, pont” – jelentette ki a miniszterelnök. Magyar Péter arról is beszélt, hogy szeptembertől átfogó alkotmányozási folyamat indul, amelybe a teljes magyar társadalmat be kívánják vonni. Elmondása szerint a folyamat végén az elkészült új alkotmányról népszavazáson dönthetnek majd a választók.