Kedden 9 órától újra összeült az Országgyűlés. Az ülés a szokásoknak megfelelően Magyar Péter napirend előtti felszólalásával indult, ezt követően pedig a frakcióvezetők reagálhattak az elhangzottakra. Heves vitákból ezúttal sem volt hiány: a legélesebb szóváltásba a miniszterelnök Toroczkai Lászlóval és Bóka Jánossal keveredett. Ezután a szavazásokra került sor: a Ház minősített többséggel fogadta el a médiatörvény módosítását, a gyűlöletkeltő plakátok betiltását, az uniós forrásokhoz elengedhetetlen módosításokat, valamint a vizsgálóbizottságok munkáját hatékonyabbá tévő javaslatokat.

Heves vitákkal és éles szóváltásokkal indult a keddi ülés is
A V4-ek együttműködését, közép-európai érdekeket többen hangsúlyozták
Több fontos törvénymódosítást is elfogadtak, köztük a médiaszabályozást, gyűlöletkeltő plakátok tiltását és vizsgálóbizottságok jogkörének erősítését
A keddi ülésen a Ház szavazott az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében tervezett törvénymódosításokról. Ezután zárószavazást tartottak a közmédia átalakításáról, valamint a médiaszolgáltatással és tömegkommunikációval kapcsolatos törvények módosításáról. A parlament kivételes eljárásban kezdi tárgyalni az árak megállapításáról szóló törvény és a behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezéséről szóló törvény módosítását, és várhatóan még a nap folyamán döntés is születik. Tárgyalják azt a tiszás javaslatot is, amely fél évvel elhalasztaná az egyszintű, egységes országos örökbefogadási nyilvántartási rendszer bevezetését. Sürgős tárgyalásra kerülhet sor továbbá a polgármesteri és vármegyei közgyűlési elnöki javadalmazás korlátozásával összefüggő módosításáról, hogy július 1-jén hatályba léphessen.

Magyar Péter: A cél a politikai bizalom visszaépítése
Napirend előtti felszólalásának elején Magyar Péter a közép-európai államok történelméről beszélt. A miniszterelnök szerint a régió országaiban élők tudják, milyen, amikor sorsukról egy idegen fővárosban döntenek, milyen, amikor elrabolják a szabadságukat, de azt is tudják, milyen, amikor visszaszerzik azt. A kormányfő úgy vélte, nem a véletlen műve, hogy a közép-európai népek között mindig is ott volt a törekvés az együttműködésre, és éppen ez erősödött fel a kommunizmus bukása és a rendszerváltás után.

Magyar Péter úgy fogalmazott, az Orbán-kormány újraélesztette hazánk tragédiáját, az országot újra „elrabolt nyugattá” tette, és mélypontra juttatta a visegrádi együttműködést. A miniszterelnök kijelentette, bár nincs mindenben egyetértés a V4-eken belül, például a magyar és a szlovák kormány nem ért egyet a felvidéki magyarság jogait illetően, de a közép-európai együttműködés alapja sosem az volt, hogy mindenről ugyanúgy gondolkodunk, hanem az a felismerés, hogy a nézetkülönbségekkel együtt is vannak közös érdekeink.A kormányfő hangsúlyozta, a kedd délutáni gödöllői V4-es csúcstalálkozóra konkrét javaslatokkal érkezik az energiabiztonságot, a közlekedési folyosókat, az egyetemi, kulturális, innovációs együttműködéseket illetően. Mint mondta, a cél a politikai bizalom visszaépítése, amely a visegrádi szövetség alapja volt.

Felszólalása végén Donald Tusk lengyel miniszterelnök szavait is idézte Magyar Péter, miszerint a V4-ek visszatérnek, és azt javasolta, tegyék erősebbé az együttműködést, mint valaha volt.

A további részleteket ITT olvashatja!