
Csuja Imre: „Meghalt a fiam, és erről én is tehetek” – Fájdalmas vallomás a gyász tizenötödik évében
Megrázó őszinteséggel beszélt elhunyt fiáról Csuja Imre, „A mi kis falunk” szeretett színésze – a tragédia, amely örökre megváltoztatta a család életét.
Egy hétköznapi, jókedvű interjúnak indult beszélgetés során a Best magazin újságírója egyszer csak azt hallotta Csuja Imrétől, amit egy szülő sem szeretne kimondani:
„Meghalt a fiam. Tizennégy éve történt, de még ma is beszélünk róla a feleségemmel.”
A színész nem rejtette véka alá a fájdalmát – sőt, kimondta: úgy érzi, ő is felelős a történtekért.
„Azt hittük, kamaszodik…”
Gergő, a színész legidősebb fia, kívülről nézve boldog, kiegyensúlyozott gyerek volt: jól tanult, sportolt, nyitott, aktív életet élt. Imre és felesége gyakran vitték programokra, együtt kirándultak, nevettek.
Aztán valami megváltozott.
„Jöttek a dühkitörések. Mi azt hittük, életkori sajátosság. Ma már tudom, hogy nem. De már késő.”
A szülői jóhiszeműség, a remény, hogy „ez csak a kamaszkor”, végül végzetesnek bizonyult. A fiú egyik beszélgetésük során őszintén megvallotta: nem akar élni.
Rossz ajtón kopogtak
Csuja Imre és felesége döbbenten álltak a vallomás előtt. Nem tudták, hova forduljanak, mit tehetnek. A nevelési tanácsadót keresték fel, hátha ott segítenek. A fiú ott valóban beutalót kapott a pszichiátriára – de sajnos azt a pillanatot már nem élte meg.
„A nevelési tanácsadóból ugyan beutalták a pszichiátriára, de ő azt már nem várta meg.”
A tragédia bekövetkezett. Egy fiatal élet ért véget. Egy család darabokra tört.
A túlélők csendje
Gergőnek két kisebb testvére van. Ők máshogy emlékeznek – nekik, ahogy mondják, „csodálatos gyerekkoruk volt.”
Ez a mondat kapaszkodót jelentett a gyászoló szülőknek is. Mert amikor két kisgyermek ott van melletted, összeomlani sem lehet. Menni kell tovább, élni kell – akkor is, ha belül minden nap meghalsz egy kicsit.
„Tizennégy éve ordítok magamban.”„Nincs annál borzalmasabb, amikor egy szülő eltemeti a gyermekét.”
Segíteni másokon – tanács minden szülőnek
Csuja Imre azért is mesélte el ezt a fájdalmas történetet, mert segíteni akar. Segíteni azoknak a szülőknek, akik hasonló jeleket tapasztalnak gyermekükön.
A színész nem keres bűnbakokat. Nem vádol. Csak őszintén beszél arról, amit sok család csak suttogva mer kiejteni. És ez a bátorság talán másokat is elindít a megfelelő irányba.
Van segítség!
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja a 116-123 ingyenes lelkisegély-vonalat (mobilról is elérhető), vagy keresse fel a suicidprevencio.hu weboldalt. Nincs olyan fájdalom, amit ne lehetne megosztani. Nincs olyan sötétség, amiben ne lehetne gyertyát gyújtani.