Földi pokollá válik Magyarország a nyáron: kibírhatatlan hőség vár ránk

Erősebb kánikulák, hosszabb hőhullámok, vízhiány – ezekre mind számítanunk kell idén nyáron a legfrissebb előrejelzés szerint. Az MCC Klímapolitikai Intézet kutatói több mint 100 szimuláció alapján vizsgálták meg, mire számíthatunk május és szeptember között – és az eredmények egyértelműen riasztóak.

Tikkasztó nyárra kell számítani

Kovács Erik, az MCC Klímapolitikai Intézet vezető kutatója az InfoRádió műsorában elmondta, hogy bonyolult modellezésekkel sikerült kideríteni, hogy május és szeptember között milyen időjárás várható Magyarország. A 112 szimuláció alapján úgy tűnik, hogy az 1991-2020 közötti klímaátlaghoz képest Magyarországon 0,8-1,5 Celsius-fokkal lehet melegebb. A szakember hozzátette: négy modell szerint júniusban és augusztusban ez akár a két Celsius-fokot is meghaladhatja.

Rámutatott, hogy a Kárpát-medence – különösen Magyarország – nyáron gyakorlatilag „katlanként” működik, mivel a forró levegő egyszerűen bennragad. Emiatt nálunk még érezhetőbb lehet a felmelegedés, főleg a Dél-Dunántúlon, az Alföld térségében – írja az EconomX.

Mi a helyzet a csapadékkal?

A szakértők szerint egy szárazabb időszak kezdődött el már tavaly, és ez még az idei évre is kitarthat. Bár olyan súlyos aszály, mint a tavalyi, most nem valószínű, a hidrológiai aszály – vagyis a vízgyűjtő területek csapadékhiánya – már most is érezteti hatását, különösen a Duna környékén, mivel a téli csapadék elmaradt.

Hosszabb hőhullámok, növekvő terhelés

A kutató arra figyelmeztet, hogy idén több és hosszabb hőhullám várható, ami nemcsak az emberek közérzetét, hanem az energia- és vízellátást is megterheli. A megnövekedett hűtési igény miatt több energiára lesz szükség, de szerencsére a szakértők szerint egyelőre nem kell aggódni az ellátás miatt. Az ipari méretű naperőművek összteljesítménye már meghaladja a 4400 megawattot, a háztartási méretű rendszereké pedig közel 2800 megawatt.

A jövőre nézve nagyon nem jó hír ez

Kovács Erik hangsúlyozta, hogy mindezt a klímaváltozás okozza, ezért is lenne nagyon fontos, hogy minél gyorsabban alkalmazkodni tudjunk.

forrás