Forsthoffer Ágnes közösségi oldalán osztotta meg, hogy júniustól kezdődően nyilvánosan követhetővé válnak az országgyűlési képviselők hiányzásai a parlamenti szavazásokról. A hiányzásokkal összefüggésben a tiszteletdíj megvonását is kilátásba helyezte.Az Országgyűlés elnöke posztjában arról számolt be, hogy a májusi ülésektől több képviselő látványosa távol maradt, ami szerinte joggal felveti a pénzügyi szankciók alkalmazásának kérdését, mert „az országgyűlési képviselő első számú feladata és kötelessége a parlamenti munka, minden más előtt”.Tiszteletdíj-megvonással járhatnak a hiányzások
Forsthoffer Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy az Országgyűlésről szóló törvény szerint, ha egy országgyűlési képviselő a szavazások legalább egynegyedén nem vett részt, és hiányzása nem igazolt, a házelnök tiszteletdíj megvonásról dönthet. Hozzátette, hogy a „kirívóan magas képviselői hiányzásokkal érintett párt” határidőben benyújtotta a korábbi szokások szerinti, rövid nyilatkozatát: a májusi távolléteket kivétel nélkül igazoltnak tekinti. Ezt követően, külön kérésére benyújtották ezen hiányzások részletes indoklását is.
Nem szeretném minősíteni a megjelölt okokat, vagy megkérdőjelezni azok valódiságát. Egy bizonyosan látszik: az elmúlt időszakban elromlott az erkölcsi iránytű
– fogalmazott a házelnök, aki szerint ezen a jövőben változtatni kell a közbizalom újjáépítése és megtartása érdekében.
Nyilvánossá vált a részvétel, Lázár János vezeti a negatív listát
Forsthoffer Ágnes a részben sajátos ülésezési rendre is tekintettel a májusi hónapra vonatkozóan nem rendelte el a tiszteletdíj megvonását, azonban az átláthatóság erősítése érdekében elrendelte a szavazásokról történt hiányzások könnyen kereshető, felhasználóbarát megjelenítését a Parlament honlapján.
Ebből kiderül, hogy Lázár János a szavazások 73,64 százalékán nem vett részt, ezzel ő került a lista élére. Mögötte jóval „lemaradva” következik Budai Gyula 55,81 százalékkal, majd Szijjártó Péter 53,49 százalékkal. Őket követi Németh Zsolt 48,84 százalékkal, illetve Hankó Balázs 44,19 százalékkal.
Júniustól nincs mentség a hiányzásra
A házelnök közölte, hogy június hónaptól kezdődően az Országgyűlés munkarendje kiszámíthatóvá vált, ezért úgy véli, hogy „a jövőben kizárólag egészségügyi ok, valamint hivatalos, országgyűlés/kormány általi kiküldetés, kötelezettség méltányolható igazolt hiányzásként”.
A legfelemelőbb természetesen az lenne, ha a képviselői jelenlétet nem a pénzügyi szankciók garantálnák, hanem a felelősségtudat és a lelkiismeret
– tette hozzá.
Forrás