
Rendkívül nagy, 7,4-es erősségű földrengést mértek Dél-Amerika és az Antarktisz között, amely miatt cunamiriadót is elrendeltek. A világ másik felén lévő mozgást a magyar szeizmológiai hálózat is rögzítette. A legnagyobb rengést több erős utórengés követte.
Nagyon erős, a Richter-skála szerint 7,4-es földrengés rázta meg a Drake-szorost május 2-án, amely Dél-Amerika és az Antarktisz között található. Hogy milyen erősségű földmozgásról van szó, azt jól mutatja, hogy azt a magyar Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium is rögzítette a műszereivel, noha tőlünk 14 ezer kilométerre történt.
Cunamiriadót rendeltek el
A fő rengés magyar idő szerint 14:58-kor pattant ki, 219 kilométerre az argentin Ushuaia városától, és mindössze 10 kilométer mélyen volt, ami meglehetősen sekélynek számít. Ilyen esetekben fokozott a felszíni hatások és a cunamiképződés esélye, így cunamiriadót adtak ki Dél-Chile és Dél-Argentína partvidékeire – számol be a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.
A fő rengést már többek között egy 5,6-os, egy 5,4-es, és egy 5,7-es utórengés is követte.
A szeizmológusok hozzátették: évente legfeljebb tucatnyi ilyen erős földrengés történik. A Richter-skála szerinti 7-8-as erősségű rengések lakott területeken végzetes pusztítást okoznak, hidak és házak összeomlását eredményezhetik – teszi hozzá a 444.hu. Nemrégiben egy 6,2-es földrengés okozott pánikot Isztambulban.
A valaha regisztrált legnagyobb földrengés is ugyanebben a régióban történt: 1960-ban Chilében 9,5-ös erősségűt mértek, ami akkor globális cunamit okozott.