
Itt a bizonyíték, hogy Zelenszkij és Magyar Péter összejátszik Ukrajna kapcsán
Az ukrán elnök tegnapelőtt újra erőszakosan támadta Magyarországot, azt állította, hogy a kormánnyal szemben a magyarok támogatják Ukrajna uniós csatlakozását. Zelenszkij vélhetően a Tisza szavazásának eredményére hivatkozott, ami együttműködést, vagy legalábbis politikai szimpátiát feltételez közte és Magyar Péter között. Úgy tűnik, már nem csinálnak titkot belőle: összeállt a Manfred Weber-Volodimir Zelenszkij-Magyar Péter hármas.
Tegnapi sajtónyilatkozatában ismételten Magyarországgal foglalkozott Volodimir Zelenszkij, talán a szokásosnál is erősebb stílusban. Az Interfax tudósítása szerint az ukrán elnök vehemensen támadta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt és a magyar kormányt.
Nem kevesebbet állított, minthogy a magyar kormányfő veszélyt jelent az Európai Unió egységére azzal, hogy a magyar belpolitikai közbeszéd részévé tette Ukrajna EU-csatlakozásának ügyét. Éppen ezért – ahogy Zelenszkij fogalmazott – Kijev jelezte partnereinknek (az Európai Unió vezető testületeinek – a szerk.), hogy amit Magyarország tesz, az veszélyes az EU-ra nézve. Már ebből kitűnik, hogy szoros kapcsolat van Ukrajna vezetése és a Manfred Weber dominálta Brüsszel között. De szavaiból az is kiderült, hogy egy harmadik felet is bevontak az együttműködésbe.
Zelenszkij-Magyar összjáték
Zelenszkij mondandójának egyik legérdekesebb része az volt, amikor a magyar belpolitikai helyzetet értékelte. Szerinte Orbán Viktor politikája nem vezet sehová, hiszen a magyar emberek túlnyomó többsége támogatja az ukrán EU-csatlakozást. „Az emberek Magyarországon Ukrajna mellett állnak, akárhogy is igyekszik a magyar miniszterelnök” – jelentette ki az ukrán elnök, aki egy állítólagos felmérésre hivatkozva igyekezett alátámasztani az állítását. Konkrét forrást nem nevezett meg, csupán annyit mondott, hogy
Orbán ellenzéke is készített egy felmérést, amelyben ahol 70 százalék támogatta Ukrajna EU-tagságát.
Magyarországon több kutatás is született a témakörben, azonban ezek egyike sem mutatott ki olyan magas támogatottsági arányt az ukrán ügy mellett, mint amiről Zelenszkij beszélt. Sőt, szinte az összes mérés ennek ellenkezőjére jutott. A Századvég márciusi felmérése szerint a magyarok 71 százaléka ellenzi Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, még a Tisza Párt támogatói is többségében elutasítják azt. A Nézőpont Intézet hasonló eredményre jutott, náluk kétharmad ellenzi Ukrajna EU-tagságát. Egyedül a nyíltan ellenzéki Idea Intézet hozott ki Zelenszkij számára kedvező eredményeket: szerintük a felnőtt lakosság 45 százaléka támogatja, 38 százaléka ellenzi Kijev ügyét, 17 százalék bizonytalan.
Egyelőre tehát nincs, vagy legalábbis nem ismert olyan felmérés, amelyben az abszolút többség Ukrajna EU-tagsága mellett állna. Az ukrán elnök által felhozott számokhoz a Tisza Pártnak a nemzeti konzultációt másoló szavazásán, a Nemzet Hangján jött ki a legközelebbi eredmény. Mint ismert, Magyar Péterék az eredményváró ünnepségükön nagy felhajtás közepette jelentették be, hogy a magyarok 58 százaléka támogatja az ukrán csatlakozást.
Geopolitika célok a háttérben
A Fidesz a tiszás szavazás eredmények ismertetése után azzal vádolta meg Magyar Pétert és pártját, hogy Manfred Weber néppárti vezető kérésére vették fel a kérdősorukba az ukrán kérdést, és hozták ki az ukránpárti eredményt. Zelenszkij tegnapi nyilatkozatával, amiben Magyarék kutatására hivatkozik, ezt az álláspontot látszik alátámasztani.Úgy tűnik, a Tisza Párt megbízatást teljesített, amikor saját konzultációjában is témává tette az ukrán csatlakozás kérdését.
– értékelte a helyzetet Dornfeld László a Magyar Nemzetnek. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint együttműködés bontakozott ki a Zelenszkij-Weber-Magyar hármas között. Mint fogalmazott, „Volodimir Zelenszkij elnök Magyarországgal szembeni kirohanása, és a Tisza Párt kamunépszavazására való hivatkozása arra utal, hogy Magyar Péterék egy előre eltervezett, az ukrán és brüsszeli hatalmi érdekeket szolgáló akció részesei”.
Az elemző úgy látja, hogy az összehangolt kommunikációs akció célja, hogy aláássák a magyar kormány véleménynyilvánító szavazását, a Voks 2025-öt. „Az ukrán csatlakozásnak a fő kerékkötője most a jobboldali magyar kormányzat, így annak ellenállását igyekeznek minden eszközzel megtörni, valós és széles támogatottságát hitelteleníteni az európai közvélemény előtt. Ebben vált készséges partnerükké Magyar Péter és pártja” – tette hozzá Dornfeld.
Mint ismert, Orbán Viktor március elején jelentette be, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna uniós csatlakozásáról. A voksolás jelenleg is zajlik, a kormány annak eredményét kívánja képviselni a nemzetközi színtéren.